Ma'Vera

​Börek & Ev Tatlıları

 
tr_TR
en
off
Mobile View
Desktop View
su böreği
2802

Su Böreği Tarifi

İnce ince yufkaları tek tek elde açılmış bir su böreğine kim hayır diyebilir? İdeal bir hafta sonu tarifi olacak olan su böreğini soğuk havayı fırsat bilip, sevdiklerinizle evinizde hazırlayabilirsiniz.

Aranızda iş bölümü yapmaya unutmayın. Yufkaları açmak kadar haşlaması da önemli. Şimdiden kolay gelsin.


        KAÇ KİŞİLİK        HAZIRLAMA SÜRESİ        PİŞİRME SÜRESİ

          1 tepsi              1saat                     1 saat 


Malzemeler

  • 5 su bardağı un
  • 4 adet yumurta
  • 2/3 su bardağı su
  • 200 gram tereyağı
  • 1/2 tatlı kaşığı tuz

İç harç için:

 

  • 600 gram  imansız peynir
  • 1 bağ maydanoz

Nasıl Yapılır?

1) Unu oval bir karıştırma kabına eleyerek alın. Tuzu ekleyin. Unun ortasını         elinizle havuz gibi açın. Yumurtayı katıp, kenarlardan başlayarak un ve           yumurtayı birbirine yedirin.

2) Hamurun toparlanması için azar azar 2/3 su bardağı suyu ekleyin. Yavaş yavaş    toparlanan hamuru, mutfak tezgahınızın üzerine alın. Avuç içinizle bastırarak    sertleşip iyice özleşene kadar hamuru yoğurmaya devam edin.

3) Hazırladığınız hamuru 10 eşit parçaya ayırın. Mutfak tezgahınızın üzerini        unlayın. Hamur bezelerinin iki tanesini kullanacağınız fırın tepsisinin            boyutundan biraz daha büyük olacak şekilde oklava yardımıyla incecik açın.

4) Kalan sekiz adet hamur bezesini, fırın tepsinizin büyüklüğü ile doğru orantılı      olarak açtığınız diğer iki adet hamur parçasına oranla biraz daha kalın olacak    şekilde oklavayla açın.

5) Açtığınız hamurları haşlamak için; derin bir tencereye sıcak su, tuz ve            zeytinyağını aktarın.

6) Kaynayan suya açtığınız hamurları birer birer ilave edin. Sürekli kontrol edip      bir kevgir yardımıyla parçalanmaması için yavaşça çevirerek yumuşayana        kadar haşlayın. Haşladığınız hamurları tel bir süzgecin üzerine alın ve            sularının süzülmesini sağlayın.

7) Böreğin iç harcı için; maydanozu incecik kıyın. Beyaz peyniri sertliğine göre      rendeleyin ya da bir çatal yardımıyla ezin. Kıyılmış maydanozla birlikte          harmanlayın.

8) Fırın tepsisini tereyağı ile yağlayın. Fırın tepsinizden daha büyük bir şekilde      açtığınız hamur parçalarının bir tanesini tepsinin tabanına yayın. Üzerini 1      çay bardağı zeytinyağının bir kısmı ile yağlayın.

9) Hazırladığınız peynirli iç harçtan üzerine serpiştirin. Fırın tepsinizin boyutuyla    doğru orantılı bir şekilde açtığınız 8 adet hamur parçasını aralarını yağlayıp      peynirli iç harç koyarak bu şekilde üst üste dizin. En altta kalan hamur          parçasının fazla kısımlarını içe doğru katlayın.

10) Fırın tepsinizin boyutundan daha büyük bir şekilde açtığınız bir diğer             haşlanmış hamur parçasını tepsinin en üst kısmına yerleştirin. Dışarıda kalan     kısımlarını elinizle tepsinin tabanına doğru ittirin. Üzerini kalan zeytinyağı ile     yağlayın.

11) Su böreğini, önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar           yaklaşık 60 dakika pişirin. Oda ısısında içini çekmesi için 10-15 dakika         kadar beklettiğiniz böreği dilimledikten sonra servis edin. Sevdiklerinizle         paylaşın.